­

KAVALIN BAKIM VE KORUNMASI

  • KAVALDAN AKUSTİĞİ BOL, SAĞLAM VE TEMİZ SESLERİN SAĞLANMASI, ÇALGININ DÜZENLİ  VE SÜREKLİ BAKIM-KORUNMASIYLA MÜMKÜNDÜR. BUNUN İÇİN DE ;
  • ÇALGINIZI, SICAK-SOĞUK VE NEMLİ YERLERDE BIRAKMAYINIZ.
  • KULLANMADAN ÖNCE  RESİMDEKİ TOZ ÇUBUĞU İLE  İÇ GÖVDEDEKİ  TOZLARI TEMİZLEYİNİZ.

 KAVAL VE TOZ ÇUBUĞU

ÇALGINIZI EN AZ ÜÇ AYDA BİR, KAHVE  FİNCANINA KOYACAĞINIZ ÇİÇEK YAĞINA, YAĞ ÇUBUĞUNUZU BANDIRIP  İÇ  GÖVDEYİ  ÇEVİREREK YAĞLAYINIZ.         

   KAVAL VE YAĞLAMA ÇUBUĞU 

 

DAMAK DİLİ TEMİZLİĞİ :

Üfleme  çalışmalarınızdan sonra  damak dilinde zamanla biriken  tükürük vb.gibi tabakalaşmış  artıkları  NÇE.ye zarar vermeden çakınızın ucuyla hafifçe  altı ay ya da  senede  bir olmak üzere  temizleyebilirsiniz.  Bunun için  önce resimdeki gibi damak dilini çıkartmalısınız..

 

 DAMAK  DİLİNİN  ÇIKARTILIŞI

Damak dilini, resimde görüldüğü üzere ,kavalı önce baş aşağı(ters) çeviriniz, iç gövdeye  5-10 cm.lik  kurşun kalem gibi bir cismi bırakınız. Sonra baş parmağınız ile dip kısmını tıkayarak  birkaç darbe yaptırınız. Ya da uzun ince bir çubuk ile iç gövdeden tıklatarak da dili çıkarabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÜFLEME  KANALININ  KUVVETLİ  ÜFLEMEYLE  TEMİZLENİŞİ  : 

Çalışmalardan sonra,çalınış esnasında,kavalın  üfleme kanalında  biriken tükürüklerini  resimde görüldüğü gibi..kavalın ağız penceresini baş parmağınızla  sıkıca tıkayıp sonra da üfleme kanalına  aralıklı şekilde birkaç kez kuvvetli hava üfleyerek temizleyebilirsiniz….

 

 

 

 

 

 

 

 

Scroll to Top